Пам’ятай про Крути…

А чи знаєте ви?
27.12.2018
Проведено обласний конкурс з радіоелектронного конструювання серед учнівської молоді
29.01.2019
41 переглядів

29 січня (за іншими даними – ЗО січня, – авт.) 1918 року на залізничній станції Крути, між Бахмачем і Ніжином, відбулася битва, що стала важливим фрагментом у сучасній українській історичній пам’яті.

Бій під Крутами увійшов в історію як вияв самовідданого патріотизму, жертовної любові до рідної землі та героїчного втілення національної ідеї. 29 січня 1918 року 300 юнаків вийшли на бій проти чотиритисячної армії радянських більшовиків, щоб не пустити ворога до Києва.

Більшість молоді трагічно загинула на полі бою, 27 юнаків розстріляли більшовики, а в живих залишилися лише 30 січовиків з 300. Під час поховання загиблих на Аскольдовій горі Михайло Грушевський назвав їх героями, Павло Тичина присвятив цьому героїчному вчинку вірша, у 2006 р. на місці битви встановили пам’ятник, а з приводу 80-тої річниці випустили пам’ятну гривню.

Хоча бій під Крутами не мав стратегічного значення у перебігу тогочасних подій, але 29 січня назавжди залишиться в історії як приклад героїзму та самосвідомості українського народу.

Чому ж молоду державу захищали необстріляні студенти-добровольці, а не військо? Як відбувався нерівний бій? І чи є докази порушення більшовиками Женевської конвенції щодо поводження з полоненими?

Відповіді на ці запитання у мемуарах учасників боїв під Крутами

 https://www.radiosvoboda.org/a/29000668.html