Як святкують Великдень у різних країнах?

Великодні прислів’я та приказки
Якщо хочеш написати листа Богу – розпиши писанку…
26.04.2019

Великдень – велике свято для всіх Християн. І традиції його святкування складалися сторіччями. Але кожен народ схильний святкувати його по-своєму, тож як святкують Великдень у різних країнах?

Франція

Французи, коли чують дзвони у Великодню неділю, обнімаються і цілуються. Французи кажуть, що дзвін дзвонів відвідує Папу Римського.
Вони готують шоколадні яйця і ховають їх від дітей. Діти підкидають яйця в повітря. Чиє пасхальне яйце першим впаде на землю, той програє. У деяких місцевостях Франції діти чекають карету, запряжену 4 білими кіньми, яка наповнена крашанками.

Італія

В Італії традиційно печуть “Пасхальний торт”, солоний пиріг зі звареними яйцями і шпинатом, або “Великодній голуб” (“Палома ді Паскуа”). Цей пиріг схожий на церковний купол. На Великдень прийнято йти на прогулянку з родиною та дітьми: “Pasquetta”. У християн-католиків головним пасхальним блюдом здавна була баранина. І сьогодні в Італії, навіть у найменшому селі, на Великдень неодмінно її їдять.

Англія

Сучасні традиції святкування Великодня в Англії дуже веселі, яскраві, барвисті і радісні. Великдень вважається одним із найважливіших свят у році. У день Великодня на світанку в церквах відбуваються релігійні відправи. У католицьких храмах проходять концерти органної музики. Великодні кошики (Easter baskets), наповнені яйцями, хлібом і іншою їжею, беруть із собою на Великодню службу, щоб освятити в церкві.  Проводяться навіть спеціальні змагання – пошук яєць («Еггстраваганза» – «Eggstravaganza»), дитина, яка збере найбільше, отримує приз.

Румунія

Пасха прикрашається хрестом, часто заплетене в косичку, а простір між косичками хреста викладається сиром. У різних місцях по-різному – в деяких солодким, в інших солоним сиром, по-третє, перемішаним родзинками, а поверх, найчастіше – забарвлене просо, в деяких районах – зерна маку. У багатьох районах жінки додають у саму Пасху волоський горіх, для запаху – мускатний горіх, ром, апельсини або лимон, часто родзинки. У деяких районах, для того, щоб Паска була жовтішою – додають дрібно протертий гарбуз. Ще одне цікаве блюдо, притаманне Румунії та Молдові – «Babele» – великодня баба, спеціально приготовлена в печі солодка страва з макаронів, локшини, які заливалися в спеціальні формочки.

США

У Сполучених Штатах немає переваги якоїсь однієї релігійної традиції святкування Великодня. Цей день відзначають у колі сім’ї як це прийнято у кожної конфесії. Пасха, яка щовесни припадає на різні неділі, відображає християнську віру у Воскресіння Ісуса Христа. Для християн Пасха – день молитви і сімейних зборів. Серед багатьох американців збереглася традиція фарбувати великодні яйця і давати дітям у подарунок цукерки. На наступний день, у Великодній понеділок, президент Сполучених Штатів разом із дітьми бере участь у щорічному «катанні великодніх яєць» на галявині Білого дому.

Німеччина

Пасха (Ostern) або Воскресіння Христове німці, як і інші християни, відзначають у неділю після першого весняного повного місяця – не раніше 22 березня, не пізніше, 25 квітня.
У сучасному світі німці відзначають Великдень два дні: Великоднє воскресіння і наступний день – Великодній понеділок. Обидва дні є державними вихідними. Одним з важливих елементів Великодня є великодній заєць – улюбленець усіх дітей та вінок, що характеризує прокидання природи, відродження нового життя. Великодній вінок у Німеччині вивішується на вхідні двері чи вікна, а можна й одночасно.

Польща

Зазвичай святкуються два дні: неділя та понеділок. Ранок Великодньої неділі починається зі святкової меси у костелі, після чого поляки сідають за святковий стіл. За цим столом за традицією повинні зібратися всі покоління однієї родини. Святкова трапеза починається з молитви. Сніданок складається з освяченою Пасхи, яєць, хрону, м’яса та ковбаси. Наступний за Великодньою неділею – «мокрий понеділок». Поляки щедро поливають один одного водою. Водяні «бомби», пакети, наповнені водою, падають із вікон на мостові і голови перехожих, вибухають у вагонах метро, обливаючи пасажирів, але ніхто не скаржиться, навпаки, всі задоволені. Вважається, що вода приносить здоров’я, удачу, зиск у господарстві. Залишитися сухим у “мокрий” день – прикмета вкрай погана.

Ізраїль

Песах – центральний свято єврейського народу. Свято Песах триває сім днів. Кульмінаційним моментом Песаха є вечірня трапеза, седер («порядок»), яка влаштовується у першу і другу ніч свята. У сьомий день Песаха євреї святкують остаточне звільнення. У синагозі під час Пасхального богослужіння читається Пісня Пісень, що відображає землеробські витоки свята.
Цей день завершує торжества свята Песах і вважається неробочим. Він відзначається в радісній атмосфері, зі співом і танцями. Опівночі в синагогах і в релігійних навчальних закладах влаштовується церемонія «поділу морських вод». А в сім’ях із настанням вечора роблять поділ між святковим днем і буднями. Випивають останній символічний келих вина і після вимовляють: У майбутньому році – у Єрусалимі!