Якою була перша писанка?

Вітаємо Воскресінням Христовим!
26.04.2019
Перемоги слухачів БМАНУМ у ІІІ етапі Всеукраїнського конкурсу-захисту підтвердили високий науковий потенціал Буковини
10.05.2019
122 переглядів

– Найімовірніше, спочатку з’явилися крашанки – яйця, пофарбовані в один колір, найчастіше червоний, які у нас називають галунками. Потім – крапанки: яйця з орнаментом із крапок-кульок одного або кількох кольорів, що виконувалися краплинами гарячого воску з поступовим зануренням у фарбу. Віск розтоплювали й обтирали. Подібний метод застосовувався і при написанні писанки. Різниця полягала в тому, що орнамент наносили писачком – тоненькою металевою трубочкою, закріпленою на патичку – держальці. Писанки писали обов’язково на сирих яйцях, щоб зберегти в них животворну силу, тоді як крашанки перед фарбу- ванням варили для споживання.

Хрест. Давній символ сонця, вогню, душі. Вважається «божим знаком». Хрест – цеперетин двох ліній: вічності (ертикальна) та часу (горизонтальна). Є символом буття та небуття, початкута кінця. У християнстві він уособлює страждання та радість Воскресіння, спокуту гріхів.

Пташка. Птах символізує людську душу (за повір’ями душа прилітає пташкою до новонародже-  ного та відлітає на небеса, коли людина вмирає). Вона є провідником між небом та землею, охоронцем від злого, символом любові, вірності та злагоди.

Зоря, Ружа. Цей символ зображували у вигляді п’яти-, шести-, семи-, восьмираменної зірки. Шестикутна – знак шести сторін горизонту, співвіднесених з небом, а також знак року: дві по-
ловинки по шість місяців. Восьмикутна зірка містить у собі косий хрест, прямий хрест, а також лівосторонню і правосторонню свасті. Вона вважається символом кохання (писанка з ружею в подарунок вважалась освідченням у почуттях).

Дарувати писанку – означає бажати щастя, здоров’я, доброї вдачі. Свою першу писанку ми озмалювали в класі, на уроці трудового навчання. Спочатку вчителька Олена Анатоліївна розповіла, якими можуть бути писанки. Саме тоді дізналась, що кожен орнамент – це знакові символи нашого на-роду ще з сивої давнини. На уроці вчителька запропонувала намалювати нескладний геометричний малюнок трьома кольорами. Спершу олівцем розділила поверхню яйця на декілька частин. Для цього провела на ньому умовний екватор та меридіани, які бачила на глобусі. Саме розмальовуючи писанку, зауважила, що неспроста яйце здавна вважалося символом життя. Так ми розписали свої перші біло-жовто-блакитні писанки. Своїми виробами ми потішили дорогих батьків. Писанкарство – давнє українське мистецтво. Ми були дуже щасливі, що долучилася до цієї благородної справи.

Валерія Каланча
та Діана Микитюк,
учениці 5 класу Хотинської
ЗОШ І-ІІІ ступенів №1